The Federal Signal 141ST-024B Electra Flash is a robust, blue single-flash strobe warning light designed for both indoor and outdoor industrial use. Operating at 24VDC with 80 flashes per minute, it features a weather-resistant Type 3R enclosure and surface mount installation. UL Listed and CSA Certified, this compact beacon ensures reliable hazard alerting on maintenance vehicles and material handling equipment, backed by a 5-year manufacturer warranty.
| ASIN | B00208D1ZQ |
| Amperage | 0.08 Amps |
| Best Sellers Rank | #217,597 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #198 in Industrial Warning Lights |
| Brand Name | Federal Signal |
| Color | Blue |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (15) |
| Finish Types | Powder Coated |
| Global Trade Identification Number | 00782979288206 |
| Included Components | Beacon |
| Item Weight | 12.8 ounces |
| Light Source Type | Led |
| Manufacturer | Federal Signal |
| Manufacturer Warranty Description | 5 year manufacturer. |
| Material Type | Plastic |
| Model Number | 141ST-024B |
| Mounting Type | Surface mount |
| Number of Light Sources | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Shape | Round |
| Specification Met | CSA |
| Style Name | 24VDC |