The Bluevua Reverse Osmosis System Countertop RO100ROPOT-Lite Replacement Filter delivers ultra-pure water by reducing total dissolved solids to as low as 0.3 ppm. Designed for easy annual replacement, it maintains optimal performance even with hard, heavily treated tap water. Trusted by thousands with a 4.7-star rating, this filter ensures clean, great-tasting water for drinking, cooking, and coffee.
| ASIN | B0BHN4GH35 |
| Best Sellers Rank | #12,851 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #51 in Replacement Water Filters |
| Brand Name | Bluevua |
| Compatible Water Purifier Models | Bluevua RO100ROPOT |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (621) |
| External Testing Certification | SGS |
| Included Components | Replacement Filter x 1 |
| Item Dimensions D x W x H | 10.9D x 10.9W x 35.1H centimeters |