The TPT-T1500-10 D4 is a 10-inch car subwoofer engineered for high-performance audio with a 1500 Watt max power rating, 16mm cone excursion, and a robust 2.6-inch 4-layer copper voice coil. Its double ferrite magnet motor and heavy-gauge steel basket ensure durability and superior sound clarity, making it the ultimate choice for audiophiles seeking powerful, distortion-free bass in their vehicle.
| ASIN | B09D8NVCSL |
| Additional Features | Bass Boost, Durable |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | For Car Audio |
| Audio Driver Size | 10 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | #120,404 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #658 in Car Component Subwoofers |
| Brand | Timpano |
| Built-In Media | 1 x Subwoofer |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Car Audio Systems |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Protocol | wired |
| Connectivity Technology | wired |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.9 4.9 out of 5 stars (18) |
| Enclosure Material | Paper, Foam, Steel |
| Impedance | 4 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Weight | 21.7 Pounds |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Timpano |
| Model Name | TPT-T1500-10 D4 |
| Model Number | TPT-T1500-10 D4 |
| Mounting Type | Car Mount |
| Number Of Circuits | 1 |
| Number of Audio Channels | 3.0 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Series Number | 1500 |
| Speaker Maximum Output Power | 1500 Watts |
| Speaker Size | 10 Inches |
| Speaker Type | Subwoofer |
| Specific Uses For Product | for car audio |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 10 Inches |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| UPC | 611056239599 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Type | Limited Warranty |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology | No Wireless Communication Technology |
| Woofer Diameter | 10 Inches |
I**N
Good product
P**D
Great subs!
K**R
Clean strong base
It works grate .
S**R
Killer speaker for the price
K**Z
Bang but don’t over power it
S**Y
Actually seems decent so far
M**.
Great Sub for the Price Point
J**N
This puppy has some serious flex. I installed mine in a .75cft sealed box with somewhere around 450w rms going into it. This thing can get low, crazy low, most subs drop off on songs like "bring me to life" the Timpani 1500 gives you every last herz either heard or felt. Note, the spider is very stiff out of the box and some break-in time will be necessary for the subs full potential to be realized. Follow up, I built a 1.5 cubic foot box for the Timpano 10 and tuned it to 33hz. Massive improvement over the prefab sealed box, the transient response and volume are drastically improved, it gets insanely loud for a 10, most people would never guess I only have a single 10 in the trunk. There is much more sub here than the price would suggest, definitely recommend.