The Rockford Fosgate M1WL-65MB is a rugged 6.5" 2-way marine-grade speaker pair delivering 75W RMS and 300W peak power with integrated ultra-bright RGB LEDs. Designed for off-road and marine use, these waterproof speakers feature customizable lighting via app control, universal mounting clamps with 360° rotation, and durable Element Ready construction to withstand harsh environments—all backed by a 2-year warranty.
| ASIN | B08Q63F71S |
| Additional Features | Element Ready- Built to stand up to water, dirt, mud and UV rays |
| Audio Driver Size | 6.5 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #347,816 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #531 in Marine Speakers |
| Brand | Rockford Fosgate |
| Built-In Media | Mounting Hardware, Pair of 6.5” Color Optix 2-Way Motorsports Can Speakers in Black, Pair of Universal Clamps |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, MP3 Player, Laptop |
| Compatible with Vehicle Type | Boat |
| Connectivity Protocol | Speaker Wire |
| Connectivity Technology | Speaker Wire |
| Control Method | App |
| Controller Type | App Control |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (4) |
| Enclosure Material | Plastic, Metal, Polypropylene, Kevlar |
| Frequency Response | 38 Hz |
| Impedance | 4 Ohms |