The Behringer HPM1000-BK headphones deliver studio-quality sound with an ultra-wide frequency range (20Hz-20kHz) and high dynamic range, ensuring crisp and accurate audio. Lightweight and comfortable for extended wear, they include both 1/8" and 1/4" adapters for versatile device compatibility. Built to last with a durable design, these headphones offer exceptional value for music professionals and enthusiasts alike.
| ASIN | B07PR8H1HV |
| Additional Features | Lightweight |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | Music, Gaming |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Best Sellers Rank | #103,397 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,923 in Over-Ear Headphones |
| Brand | Behringer |
| Brand Name | Behringer |
| Built-In Media | Cable, 1/8" Connector Plus 1/4" Adapter |
| Cable Features | Retractable |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Remote |
| Control Type | Media Control" or "Volume Control |
| Controller Type | Touch |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 596 Reviews |
| Ear Placement | Over Ear |
| Earpiece Shape | Oval |
| Enclosure Material | Plastic |
| Form Factor | Over Ear |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00653341333032 |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Impedance | 32 Ohms |