title: "ADS 4700W High speed Wireless Desktop Scanner Duplex A4 Document Scanner Large 10.9cm intuitive touchscreen, White"
brand: "brother"
price: "$1738.51"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Brother"
store_origin: EC
region: Ecuador
---
# 40 ppm duplex speed WiFi + Ethernet + USB 3.0 10.9cm touchscreen with 56 shortcuts ADS 4700W High speed Wireless Desktop Scanner Duplex A4 Document Scanner Large 10.9cm intuitive touchscreen, White
**Brand:** brother
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Scan smarter, faster, and wirelessly—because your desk deserves the best.
## Quick Answers
- **What is this?** ADS 4700W High speed Wireless Desktop Scanner Duplex A4 Document Scanner Large 10.9cm intuitive touchscreen, White by brother
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- brother enthusiasts
## Why This Product
- Trusted brother brand quality
## Description
Review: Ótimo produto. Vale a pena. Super recomendo
## Features
- CONNECTIVITY: Ethernet wired network, SuperSpeed USB 3.0 and Wifi connectivity
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09TRWPCZQ |
| Best Sellers Rank | #21,178 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #27 in Document Scanners |
| Color Depth | 8 bpp |
| Connection Type | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (87) |
| Item Dimensions D x W x H | 29.7D x 32W x 19.1H centimeters |
| Item Weight | 2.9 kg |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | Brother |
| Media Type | USB |
| Model Name | ADS-4700W |
| Optical Sensor Technology | CCD |
| Resolution | 9600 dpi |
| Scanner Type | Document |
| Standard Sheet Capacity | 80 |
| UPC | 012502666356 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wattage | 470 watts |
## Product Details
- **Connectivity technology:** Ethernet, USB, Wi-Fi
- **Model name:** ADS-4700W
- **Product dimensions:** 29.7D x 32W x 19.1H centimeters