title: "KIMTAR TITLEBTKKTTCQ10045"
brand: "favoto"
price: "$232.79"
in_stock: true
reviews_count: 7
category: "Favoto"
url: https://www.desertcart.ec/products/360656647-kimtar-titlebtkkttcq10045
store_origin: EC
region: Ecuador
---
# Night reflective stripes for safety 300D Oxford waterproof & tear-resistant Fits up to 104" universal size KIMTAR TITLEBTKKTTCQ10045
**Brand:** favoto
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛡️ Cover Up Like a Pro — Ultimate Protection Meets Sleek Security
## Quick Answers
- **What is this?** KIMTAR TITLEBTKKTTCQ10045 by favoto
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- favoto enthusiasts
## Why This Product
- Trusted favoto brand quality
## Description
Favoto Motorcycle Cover All Season Universal Weather Quality Waterproof Sun Outdoor Protection Durable Reflective Stripe with Lock-Holes & Storage Bag Fits up to 104" Motorcycle Vehicle Cover
Review: Good Quality - Good quality, a bit pricy
|---------------|-------|
| ASIN | B07D74N53D |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #24,593 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #79 in Motorcycle Vehicle Covers |
| Brand Name | Favoto |
| Color | Black |
| Compatible with Vehicle Type | Motorcycle |
| Coverage | Motorcycle (Full Exterior Coverage, Universal Fit up to 104 inches) |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (80,816) |
| Fit Type | Universal Fit |
| Included Components | Motorcycle Cover*1 & Storage Bag*1 |
| Item Dimensions | 2.64 x 1.04 x 1.27 Meters |
| Item Weight | 726 Grams |
| Manufacturer | Favoto |
| Manufacturer Part Number | FTUS-Motor-Cover-XXXL |
| Material Type | Polyester |
| Model Number | FTUS-Motor-Cover-XXXL |
| Ultraviolet Light Protection | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
## Product Details
- **Colour:** Black
- **Fit type:** Universal Fit
- **Material:** Polyester
- **Vehicle service type:** Motorcycle
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: How do I get a replacement?**
**Q: Is this product good for a Motorcycle Winter cover?**
**Q: How does the material feel? Trash bag? Rubber? Cloth?**
A: Nothing from day one of waterproofing. Every time it rains, I find the whole seat is wet.
But that cover didn't last for months. i don't recommend it at all
**Q: Does this really have a lifetime warranty?**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good Quality
*by M***O on 4 November 2025*
Good quality, a bit pricy
### ⭐⭐⭐ Fair quality
*by O***T on 15 September 2023*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by K***K on 1 August 2023*
## Frequently Bought Together
- Favoto Motorcycle Cover Reflective Stripe Waterproof Outdoor Protection All Season Universal Premium Vehicle Cover with Lock-Holes & Storage Bag Fits up to 104" Motorcycles
- YOHOOLYO Alarm Disc Lock Motorcycle Disc Brake Lock Anti-Theft Waterproof 110 dB 7mm Pin 5ft Reminder Cable for Motorcycles Bike Scooter Carry Pouch (Black)