title: "SFB-3000D 3000W RMS Class D Amplifier"
brand: "sundown audio"
price: "$1798.41"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Sundown Audio"
url: https://www.desertcart.ec/products/305021982-sfb-3000d-3000w-rms-class-d-amplifier
store_origin: EC
region: Ecuador
---
# SFB-3000D 3000W RMS Class D Amplifier
**Brand:** sundown audio
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** SFB-3000D 3000W RMS Class D Amplifier by sundown audio
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sundown audio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sundown audio brand quality
## Description
Sundown Audio SFB-3000D 3000W RMS Class D Amplifier : desertcart.co.uk: Electronics & Photo
Review: BUY ITTTT
Review: DO NOT BUY.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07XQJJ7X2 |
| Customer Reviews | 3.8 out of 5 stars 198 Reviews |
| Item Dimensions | 20.3 x 14.7 x 5.8 centimetres |
| Item dimensions L x W x H | 20.3 x 14.7 x 5.8 centimetres |
| Manufacturer | ['Sundown Audio'] |
| Model Number | SFB-3000D |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Output Power | 3000 Watts |
| Specification Met | CE, FCC |
| UPC | 793276051301 |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Voltage | 16 Volts (DC) |
## Product Details
- **Voltage:** 16 Volts (DC)
## Images
## Questions & Answers
**Q: Would this amp be too much for 2 8 in Memphis mojos?**
A: No it wouldn't be. being that the MOJO 8" are 900wats RMS and with two that's 1800Rms and as long as your keep it at or above 2ohms giving you a total of 60 volts at 75% of the volumee with everything at zero & center setting on the head unit with you tune the Subs to the amp you will be almost perfect if not perfect depending on the gauge of the power and ground wire your using.
**Q: Would this be a good amp for audio pipe 4 stack 12s**
A: U might need a little more
A: If a 15" woofer isnt catching the lows, its your box, not your amp.
**Q: Can the sfb 3000 run two ampere audio 8's 800 watts rms**
A: Hi,
Thank you.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ BUY ITTTT
*by D***S on 18 August 2025*
### ⭐ DO NOT BUY.
*by R***Y on 1 August 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Very nice and powerful
*by K***A on 23 November 2025*
## Frequently Bought Together
- Sundown Audio SFB-3000D 3000W RMS Class D Amplifier
- Sundown Audio X-12 v3 D2 12" Dual 2-Ohm 2000W RMS Subwoofer