title: "respekta ALINEO100 Kitchen Sink"
brand: "respekta"
price: "$2617.19"
in_stock: true
category: "Respekta"
url: https://www.desertcart.ec/products/110573776-respekta-alineo100-kitchen-sink
store_origin: EC
region: Ecuador
---
**Brand:** respekta
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ✨ Elevate your kitchen game with the sleek, durable respekta sink! 🏡
## Quick Answers
- **What is this?** respekta ALINEO100 Kitchen Sink by respekta
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- respekta enthusiasts
## Why This Product
- Trusted respekta brand quality
## Description
respekta ALINEO100 Kitchen Sink : desertcart.co.uk: DIY & Tools
|---------------|-------|
| ASIN | B01N3YTKP8 |
| Base Width | 36 Centimetres |
| Best Sellers Rank | 954,804 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 138 in Double Bowl Kitchen Sinks |
| Colour | White |
| Country of Origin | France |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (566) |
| Drain Type | Grid |
| Finish | Polished |
| Installation Type | Drop In |
| Item Dimensions D x W x H | 1.27D x 2.18W x 0.51H metres |
| Item Type Name | Sink |
| Item Weight | 6.5 Kilograms |
| Manufacturer | respekta |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year. |
| Material | Glass, Resin |
| Model Number | DENVER86X50W |
| Part Number | DENVER86X50W |
| Product Care Instructions | Easy to clean surface, high resistance to aggressive chemicals |
| Shape | Rectangular |
| Size | 86 cm |
| Style | european |
| Unit Count | 1.0 count |
## Product Details
- **Colour:** White
- **Material:** Glass, Resin
- **Product dimensions:** 1.27D x 2.18W x 0.51H metres