title: "RNG-50DB-H"
brand: "renogy"
price: "$552.97"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Renogy"
url: https://www.desertcart.ec/products/101738013-rng-50db-h
store_origin: EC
region: Ecuador
---
# 50W max power output Withstands 2400 Pa wind & 5400 Pa snow load Ultra-thin 0.1 inch profile RNG-50DB-H
**Brand:** renogy
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔋 Bend the rules, not your lifestyle with Renogy’s flexible power solution!
## Quick Answers
- **What is this?** RNG-50DB-H by renogy
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- renogy enthusiasts
## Why This Product
- Trusted renogy brand quality
## Key Features
- • **Stealthy Solar Setup:** Ultra-thin 0.1 inch design blends seamlessly on curved or uneven surfaces
## Overview
The Renogy Flexible Solar Panel 50 Watt 12 Volt is a semi-flexible, ultra-lightweight monocrystalline solar charger designed for off-grid use on curved or uneven surfaces like RVs, boats, and cabins. Weighing 70% less than conventional panels and only 0.1 inches thick, it offers easy installation and stealthy integration. Built tough to withstand extreme wind (2400 Pa) and snow loads (5400 Pa), it delivers up to 50W power with 15-21% efficiency, making it a top choice for mobile professionals and adventure seekers alike.
## Description
## Features
- Hardly noticeable, the Renogy 50W Lightweight Panel laid flat is only a tenth of an inch tall making it ideal for stealthy solar setup.
- Rigorously tested, the 50W panel was designed to withstand extreme winds of up to 2400 Pa and snow loads of up to 5400 Pa. Dimensions: 660 x 600 x 2 mm/ 26.0 x 23.6 x 0.08 In
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07BMQRNXZ |
| Amperage Capacity | 2.75 Amps |
| Best Sellers Rank | 6,970 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 36 in Monocrystalline Solar Panels |
| Connector Type | MC4 |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (276) |
| Efficiency | 15-21% |
| Global Trade Identification Number | 00810009712008, 00816360027294 |
| Included Components | Solar Panel |
| Item Dimensions L x W x H | 109.3L x 58.2W x 2H centimetres |
| Item Weight | 2.98 Pounds |
| Manufacturer | Renogy |
| Material | Glass |
| Maximum Power | 50 Watts |
| Maximum Voltage | 12 Volts |
| Model Number | Flexible Solar Panel 50 Watt 12 Volt |
| Number Of Cells | 1 |
| Output Voltage | 12 Volts (DC) |
| Part Number | RNG-50DB-H |
| UPC | 816360027294 |
| Unit Count | 1.0 count |
## Product Details
- **Efficiency:** 15-21%
- **Item weight:** 2.98 Pounds
- **Material:** Glass
- **Product dimensions:** 109.3L x 58.2W x 2H centimetres
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: Do i need a charge controller for a 50w panel?**
**Q: please confirm size of the 50w panel description says 2 sizes and renogy website a third**
A: 50 watt Renogy panel size 68.2cm x 50.7cm.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Recommended for Motorhome charging.
*by S***S on 20 October 2019*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Good
*by M***. on 11 December 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Used with a Victron 75/15 MTTP, two of these work great on my narrowboat
*by C***S on 30 June 2021*
The 12v fridge on my boat is a necessity and is on 24/7 which means that it is a near constant drain on the batteries consuming up to 40Ah per day. Using two of these 50w panels on a very sunny day in June I can achieve nearly 7A per hour, so in under 10 hours replace all that the fridge needs. Based on this I'm considering adding another 100w to allow for a similar gain in less sunny conditions. The panels are simply laid flat on the curved steel roof secured by steel wire and strong magnets which don't touch the panels.
## Frequently Bought Together
- Renogy 10 Amp 12V/24V PWM Negative Ground Solar Charge Controller Compact Design w/LCD Display for AGM, Gel, Flooded and Lithium Battery, Wanderer 10A